loading spinner
Wyślij nam szybką wiadomość

ABC teorii o nierdzewnych produktach

Podstawowe info, które musisz znać o produktach nierdzewnych. Dzięki lekturze tego artykułu będziesz w stanie sam jeszcze lepiej dokonać wyboru najlepszego produktu. Dobra informacja - dobry wybór - Twój wybór.

Odwadnianie, drenaż, odprowadzanie wody – to nic innego niż odprowadzanie NADMIARU wody z podmokłych terenów lub obiektów budowlanych.

Czynność ta z pozoru wydaje się być prostą do wykonania, ale pamiętajmy, że po pierwsze woda jest żywioem, po drugie zaś w różnych obiektach mamy różne wymagania i oczekiwania od systemów wodnych i odwadniających.


Z jakiego materiału?

Z tych właśnie przyczyn na rynku są dostępne odwodnienia wykonywane z betonu, żeliwa, polimerów, poliestru wzmocnionego włóknem szklanym, ceramiki, aluminium i stali nierdzewnej.

Są kraje, które preferują stosowanie systemów drenażowych z ceramiki w domach i willach, jak np. w Arabii Saudyjskiej. Natomiast na terenach wyspiarskich, jak np. na greckich wyspach – stosuje się w łazienkach nieskomplikowane małe kratki plastikowe.

Warto pamiętać, że zastosowanie danego odwodnienia zależy nie tylko od wewnętrznych upodobań, preferencji i przyzwyczajeń. Otóż, w restauracjach, obiektach gastronomiczych, przetwórstwa spożywczego zawsze wymagane jest jednak stosowanie drenażu ze stali nierdzewnej – zapewniającej najwyższą higienę i speniającą wszystkie wymogi sanitarne.


Najczęściej wykonuje się wówczas kratki ściekowe i kanały ze stali nierdzewnej AISI 304 lub stali kwasoodpornej – AISI 316.
Rodzaj stali należy zawsze dopasować do warunków jakie panują w danym konkretnym obiekcie budowlanym.

Jakie są rodzaje odwodnień?

Ze względu na konstrukcję i ilość odprowadzanej wody wyróżniamy odwodnienia punktowe – czyli popularnie zwane wpusty podłogowe, kratki ściekowe – PRO, SMART i MINI oraz odwodnienia liniowe – tzw. linear drains – czyli kanały rynnowe oraz kanały szczelinowe.

Odwodnienia punktowe, jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim punktowo odbierają nadmiar wody i nieczystości do systemu kanalizacji. Takie punktowe drenaże mogą mieć różną przepustowość od umiarkowane – wpusty MINI, przez większe – wpusty SMART, aż po wpusty PRO – odprowadzające bardzo duże zrzuty wody.


Parametry wpustów MINI – części górnej, kwadratowej to zwykle od 150x150 mm do 300x300 mm, zaś kratki o większej przepustowości sięgają wymiarów standardowo nawet do 400x400 mm.

Wśród tych kratek ściekowych punktowych wyróżniamy wpusty z odpływami pionowymi – Vertical oraz poziomymi, bocznymi – Horizontal.

Odwodnienia linowe, jak również nazwa wskazuje – są drenażami liniowymi, tak więc odwadniają w większym zakresie jeśli chodzi o długość pomieszczenia.

Tutaj mamy do wyboru kanały rynnowe, gdzie najmniejsza szerokość odwodnienia rynnowego to ok. 150 mm. Odwodnienie to zawsze posiada ruszt, pokrywę – zwykle kratową antypoślizgową lub drabinową.

Wśród linear drains wyróżniamy także kanały szczelinowe, które nie posiadają żadnego rusztu, ale szczelinę zwykle od 8-20 mm.

Wśród odwodnień liniowych odpływy także mogą być boczne – Horizontal oraz pionowe – Vertical.

Odwodnienia liniowe świetnie sprawdzają się w obiektach produkcyjnych, w browarach, mleczarniach, gdzie system odwadniający zawsze musi być gotowy na ciagłą „pracę”. Warto zaznaczyć, że nadmiar wody w kanale liniowym spływa do odpływu dzięki spadkowi od 0,5-1 %.

Jakie są korzyści z zastosowania odwodnień?

  • sprawnie działający system produkcyjny w obiekcie,

  • brak niebezpiecznych „zatok wodnych”, kałuż, nadmiaru wody

  • wyłapywanie odpadów stałych wraz z nadmairem wody bez zatykania kanalizacji (dzięki koszom osadczym i sitkom wchodzącym wskład zestawu odwodnienia nierdzewnego)

  • wysoki stopień higieny

  • brak przykrych zapachów

  • prawidłowe przepływy wodne w budynkach i obiektach

  • brak szkodliwej wilgoci

  • inteligentne zarządzanie wodami powierzchniowymi

  • wyższa zdolność budynku do spełniania swoich funkcji produkcyjnych i handlowych

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło