loading spinner
Wyślij nam szybką wiadomość

Czy warto robić odpływ liniowy w garażu?

Już na etapie budowy warto zastanowić się nad montażem odpływu w garażu. Przywykliśmy do tego, że odwodnienia montowane są na dużych parkingach podziemnych, w obiektach handlowych czy miejscach użytkowanych publicznie. Jednak również właściciele domów jednorodzinnych powinni rozważyć instalację odwodnienia w garażu. Dlaczego warto? Co należy wziąć pod uwagę przy montażu odpływu liniowego w garażu? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Woda, która zimą spływa z auta, topniejący śnieg lub ewentualne podtopienia w przypadku intensywnych opadów prowadzą do powstawania kałuż na posadzce garażu. To nie tylko problem natury estetycznej! Nie dość, że na kałużach można się poślizgnąć, to jeszcze parująca woda może z czasem doprowadzić do powstawania pleśni czy grzyba. Pleśń i zagrzybienie są niebezpieczne nie tylko dla alergików. Warto unikać tego typu problemów, jednak nie tylko ze względów zdrowotnych. Nadmierna wilgoć jest niekorzystna również dla przechowywanych w garażu przedmiotów.

Za montażem funkcjonalnego odpływu w garażu przemawia też fakt, że mycie posadzki np. za pomocą węża ogrodowego stanie się o wiele prostsze. Woda wraz z nieczystościami po prostu spłynie do odpływu.

Gdzie zamontować odwodnienie liniowe w garażu?

Wiesz już, dlaczego odprowadzanie wody z garażu to dobry pomysł. Teraz warto zadać sobie pytanie: odwodnienie punktowe czy liniowe do garażu? Zwykle lepiej sprawdza się wariant liniowy, choćby z tego względu, że nie trzeba formować spadku podłogi w formie tzw. koperty, co jest dość pracochłonne.

Odwodnienie liniowe w garażu można zamontować w następujący sposób:

  • - odwodnienie w osi (pośrodku) pojazdu to rozwiązanie uchodzi za jedno z lepszych. Woda z auta może spływać od razu do odpływu, tym samym nie powstają problematyczne kałuże. Z racji tego, że auto nie będzie wjeżdżać na odpływ, możliwe jest zastosowanie tańszego odwodnienia z plastiku;
  • - dwa odpływy wzdłuż garażu w osi kół pojazdu taki system bardzo szybko i sprawnie odprowadza wodę, która spływa z kół samochodu. Jednak konieczne jest zastosowanie odwodnień wytrzymałych na większe obciążenia, co przekłada się na wyższy koszt całej inwestycji;
  • - odwodnienie wzdłuż bramy wjazdowej taki montaż odpływu liniowego garażowego jest właściwym rozwiązaniem wyłącznie wtedy, gdy posadzka garażu znajduje się poniżej podjazdu. Ale w takim przypadku optymalnym rozwiązaniem byłby montaż odwodnienia po zewnętrznej stronie bramy, aby odpływ zabezpieczał położony niżej garaż przed wodą spływającą z zewnątrz;
  • - odwodnienie w poprzek garażu to mało efektywne rozwiązanie, do tego kosztowne, ponieważ trzeba zastosować ruszt o większej wytrzymałości na obciążenia. Co więcej, odwodnienie w poprzek garażu nie zalicza się do rozwiązań estetycznych.

Powyżej omówiliśmy pokrótce, jak zamontować odpływ liniowy w garażu na jeden samochód. Oczywiście odpływ liniowy sprawdzi się też w garażach dwustanowiskowych w tym przypadku odwodnienie można oczywiście poprowadzić pomiędzy dwoma miejscami parkingowymi. Jednak takie rozwiązanie oznacza w praktyce, że woda może spływa na środek garażu. Bardziej funkcjonalne byłyby dwie linie odwodnienia w osiach obu samochodów.

Trwałość odwodnienia liniowego w garażu

Jak już wspomnieliśmy, można w wielu przypadkach wybrać tańsze odwodnienie plastikowe. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się wyłącznie wtedy, gdy na kratkę ściekową nie będzie najeżdżać samochód. My zachęcamy Cię do inwestycji w nowoczesny odpływ liniowy ze stali nierdzewnej. Takie odwodnienia są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, działające obciążenia i oczywiście cechują się wysoką odpornością na korozję. Decydując się na nierdzewną kratkę ściekową liniową do garażu, musisz liczyć się z wyższym kosztem zakupu, jednak jest to inwestycja na lata. Takie odwodnienia na pewno posłużą Ci znacznie dłużej niż wykonane z tworzywa sztucznego.

Jakie jeszcze plusy mają odwodnienia liniowe w garażu?

Odwodnienia liniowe w garażu, takie jak te oferowane przez KMB Steel Product, przynoszą wiele korzyści. Przede wszystkim chronią przed gromadzeniem się wody, co jest kluczowe dla ochrony konstrukcji garażu przed uszkodzeniami. Pomagają także utrzymać czystość, ponieważ skutecznie odprowadzają wodę i brud z pojazdów. Bezpieczeństwo jest kolejnym ważnym aspektem – odpływ liniowy przed garażem zmniejsza ryzyko poślizgnięć dzięki utrzymaniu podłogi w suchości. Co więcej, te systemy są często estetycznie dopasowane do wnętrza garażu, co pozwala zachować spójny wygląd. Łatwość instalacji i niskie wymagania konserwacyjne, w tym proste czyszczenie dzięki wyjmowanym kratkom, to kolejne zalety.

Kto może Ci pomóc w montażu odwodnienia?

W montażu odwodnienia, jakim jest kratka liniowa do garażu, mogą pomóc specjalistyczne firmy montażowe, które mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w instalacji kanałów liniowych. Można również zwrócić się o pomoc do lokalnych hydraulików, którzy często mają doświadczenie w montażu odpływów w garażu. Dla osób, które wolą podejść do tematu bardziej samodzielnie i się zastanawiają, jak zrobić odpływ w garażu, dostępne są instrukcje, które jednak wymagają pewnych umiejętności i narzędzi.

Warto też rozważyć skonsultowanie się z producentem wybranych kratek liniowych do garażu, ponieważ niektórzy producenci oferują wsparcie techniczne lub usługi montażowe.

Kiedy montować odwodnienia liniowe w garażu?

Montaż kratek ściekowych w garażu, takich jak odpływ liniowy garażowy, najlepiej przeprowadzać w kilku określonych momentach:

  • - podczas budowy garażu – idealnym czasem na instalację odwodnień liniowych jest etap budowy garażu. W tym czasie można łatwo zaplanować i zintegrować system odwodnienia z konstrukcją garażu;
  • - podczas remontu garażu – dobrym momentem na montaż odwodnienia liniowego jest remont lub renowacja. Wtedy można dostosować istniejącą konstrukcję do nowego systemu odwodnienia;
  • - przed sezonem deszczowym – jeśli w Twojej okolicy występują pory deszczowe, warto rozważyć instalację odwodnienia liniowego w garażu przed ich nadejściem, aby zapobiec problemom z nadmiarem wody;
  • - w przypadku problemów z wodą – jeśli zauważysz, że w Twoim garażu gromadzi się woda lub występują problemy z wilgocią, to dobry sygnał, że nadszedł czas na montaż odwodnienia liniowego.

Pamiętaj, że profesjonalny montaż odwodnienia liniowego w garażu zapewni jego prawidłowe działanie i ochronę Twojego garażu przed szkodami wodnymi.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło