loading spinner
Wyślij nam szybką wiadomość

Jak czyścić odpływ prysznicowy?

Czy czyszczenie odpływu prysznica musi być długie, żmudne i mozolne? Jak zrobić to dobrze i bez przykrych niespodzianek? Czy wszystkie detergenty nadają się do czyszczenia i konserwacji stali nierdzewnej? Przeczytaj w artykule.

W nowoczesnych łazienkach coraz częściej montowane są kabiny typu walk-in, czyli bez brodzika. Takie kabiny prysznicowe nie tylko świetnie się prezentują, lecz także są bardziej bezpieczne – to znakomite uzupełnienie łazienek bez barierowych. Oczywiście również i w tym przypadku nie wolno zapominać o regularnym czyszczeniu odpływu z prysznica oraz kabiny. Jak szybko usunąć zanieczyszczenia z odpływu?  W naszym artykule znajdziesz kilka praktycznych porad.

 

Czyszczenie odpływu prysznica to nic trudnego!

Najlepiej zacząć od dokładnego umycia posadzki pod prysznicem oraz zewnętrznej części odpływu, czyli rusztu. W przypadku odpływów prysznicowych wykonanych ze stali nierdzewnej można do ich czyszczenia użyć specjalnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji tego materiału lub uniwersalnego płynu do czyszczenia.

 

Także i czyszczenie wewnętrznej części odpływu liniowego nie jest skomplikowane. Przede wszystkim trzeba zdjąć maskownicę, co pozwoli na umycie jej od wewnętrznej strony i jednocześnie zapewni łatwy dostęp do odpływu. Maskownice możesz podważyć za pomocą specjalnego kluczyka lub haczyka, który znajdował się w zestawie. Po zdjęciu maskownicy należy przystąpić o starannego oczyszczenia korytka. Warto zaznaczyć, że właśnie spód maskownicy oraz korytko to najczęściej najbrudniejsze części odpływu. Właśnie tutaj gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia, w tym także osady z mydła. Po umyciu należy stalowe elementy dokładnie spłukać wodą.

 

Czyszczenie syfonu

Podczas czyszczenia odpływu liniowego nie zapominaj o syfonie. Jak wyjąć syfon z odpływu liniowego? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które po raz pierwszy czyści odpływ w kabinie walk-in.  Na szczęście to żadne problem! W wielu odpływach montowany jest wyjmowany syfon – w razie potrzeby można go łatwo wyjąć i umyć. Pamiętaj, że syfon, który ma za zadanie ochronę przed przedostawaniem się nieprzyjemnych zapachów z systemu kanalizacyjnego, to miejsce, w którym gromadzi się dość dużo zanieczyszczeń. W niektórych modelach odpływów prysznicowych montuje się dodatkowe sitko wewnątrz odpływu, które znajduje się przed syfonem. Ma ono za zadanie zatrzymywanie większych zanieczyszczeń, np. włosów, które mogłyby doprowadzić do zapchania odpływu. Zarówno syfon, jak i sitko należy dobrze wyczyścić np. za pomocą szczoteczki lub gąbki. Na koniec przepłukuj oba elementy wodą. Do czyszczenia odpływu prysznica nie musisz właściwie używać żadnego detergentu. Kiedy wszystkie elementy są już czyste, musisz włożyć je na miejsce we właściwiej kolejności. Po złożeniu puść wodę z kranu, aby sprawdzić, czy spływa, jak należy.

 

Jeśli chodzi o czyszczenie odpływu prysznicowego, bardzo ważna jest regularność. O ile nie będziesz na bieżąco usuwać zanieczyszczeń z odpływu, z czasem się on zapcha. Woda najpierw zacznie spływać wyraźnie wolniej, po jakimś czasie może nawet w ogóle przestać spływać.  Jak często należy czyścić odpływ liniowy z prysznica? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć odpływy w różnych łazienkach są narażone na kontakt z różną ilością zanieczyszczeń. Jeśli z prysznica każdego dnia korzysta kilka osób, profilaktycznie można usuwać zanieczyszczenia nawet co kilka dni.

 

Sygnały, że to już czas, by wyczyścić syfon brodzika

Czyszczenie syfonu brodzika jest niezbędne, gdy zauważysz wolny odpływ wody, bo może to oznaczać zatkany syfon. W przypadku odpływu liniowego, takiego jak odwodnienia rynnowe czy odwodnienia szczelinowe, zwróć uwagę na gromadzenie się wody, które wskazuje na potrzebę interwencji. Nieprzyjemny zapach z odpływu jest kolejnym sygnałem, że nadszedł czas na czyszczenie syfonu w brodziku. Jest to spowodowane gromadzeniem się resztek i bakterii, które mogą powodować nie tylko nieprzyjemne aromaty, lecz także stanowić zagrożenie higieniczne.

Pojawienie się owadów w łazience, szczególnie w pobliżu odpływu, również może wskazywać na konieczność czyszczenia. Owady są przyciągane przez gromadzące się resztki i wilgoć. Regularne czyszczenie kratek ściekowych i odpływów, w tym kanałów liniowych, zapobiega ich pojawieniu się.

Podczas czyszczenia warto skorzystać z produktów dostosowanych do rodzaju odpływu.

Dla odpływu liniowego czyszczenie może obejmować demontaż oraz dokładne umycie elementów, jak również zastosowanie środków chemicznych do usunięcia zatorów i osadów.

Podsumowując, sygnały takie jak wolny odpływ wody, nieprzyjemny zapach, pojawienie się owadów, oraz widoczne zanieczyszczenia w odpływie liniowym, są wyraźnymi wskaźnikami, że nadszedł czas na czyszczenie syfonu brodzika.

Jak dbać o odpływ liniowy, by służył przez lata?

Aby odpływ liniowy służył przez lata, ważne jest regularne oraz staranne czyszczenie syfonu oraz samego odpływu. Regularne usuwanie nagromadzonych włosów, mydła i innych resztek z odpływu brodzika zapobiega zatorom. Czyszczenie syfonu odpływu liniowego powinno obejmować jego demontaż i dokładne oczyszczenie, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i osady. Stosowanie odpowiednich środków czyszczących, zarówno domowych, jak i specjalistycznych, jest istotne, aby nie uszkodzić elementów odpływu.

Regularna kontrola stanu odpływu, w tym poszukiwanie oznak korozji czy uszkodzeń, jest ważna dla wczesnego wykrywania i rozwiązywania problemów. Korzystanie z produktów wysokiej jakości, takich jak te oferowane przez KMB Steel Product, zapewnia większą trwałość i odporność na uszkodzenia. Ochrona odpływu przed zatorami poprzez stosowanie sitka lub filtra może również pomóc w utrzymaniu jego czystości oraz sprawności. Dzięki tym działaniom system odprowadzania wody będzie działać sprawnie przez długi czas. Regularne serwisowanie i przeglądanie całego systemu odpływowego przez profesjonalistę zapewnia, że wszelkie ukryte problemy zostaną szybko wykryte oraz rozwiązane, co dodatkowo przyczynia się do długowieczności, a także efektywności odpływu liniowego.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło