loading spinner
Wyślij nam szybką wiadomość

Jak czyścić odpływ prysznicowy ?

Czy czyszczenie odpływu musi być długie, żmudne i mozolne? Jak zrobić to dobrze i bez przykrych niespodzianek? Czy wszystkie detergenty nadają się do czyszczenia i konserwacji stali nierdzewnej? Przeczytaj w artykule >>>

W nowoczesnych łazienkach coraz częściej montowane są kabiny typu walk-in, czyli bez brodzika. Takie kabiny prysznicowe nie tylko świetnie  się prezentują, ale także są bardziej bezpieczne – to znakomite uzupełnienie łazienek bez barierowych. Oczywiście również i w tym przypadku nie wolno zapominać o regularnym czyszczeniu kabiny oraz odpływu prysznicowego. Jak szybko usunąć zanieczyszczenia z odpływu?  W naszym artykule znajdziesz kilka praktycznych porad.

Czyszczenie odpływu prysznica to nic trudnego!

Najlepiej zacząć od dokładnego umycia posadzki pod prysznicem oraz zewnętrznej części odpływu, czyli rusztu. W przypadku odpływów prysznicowych wykonanych ze stali nierdzewnej można do ich czyszczenia użyć specjalnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji tego materiału lub uniwersalnego płynu do czyszczenia.

Także i czyszczenie wewnętrznej części odpływu liniowego nie jest skomplikowane.  Przede wszystkim trzeba zdjąć maskownicę, co pozwoli na umycie jej od wewnętrznej strony i jednocześnie zapewni łatwy dostęp do odpływu. Maskownice możesz podważyć za pomocą specjalnego kluczyka lub haczyka, który znajdował się w zestawie. Po zdjęciu maskownicy należy przystąpić o starannego oczyszczenia korytka. Warto zaznaczyć, że właśnie spód maskownicy oraz korytko to najczęściej najbrudniejsze części odpływu. Właśnie tutaj gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia, w tym także osady z mydła. Po umyciu należy stalowe elementy dokładnie spłukać wodą.

Czyszczenie syfonu

Podczas czyszczenia odpływu prysznicowego nie zapominaj o syfonie. Jak wyjąć syfon z odpływu liniowego? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które po raz pierwszy czyści odpływ w kabinie walk-in.  Na szczęście to żadne problem! W wielu odpływach montowany jest wyjmowany syfon – w razie potrzeby można go łatwo wyjąć i umyć. Pamiętaj, że syfon, który ma za zadanie ochronę przed przedostawaniem się nieprzyjemnych zapachów z systemu kanalizacyjnego, to miejsce, w którym gromadzi się dość dużo zanieczyszczeń. W niektórych modelach odpływów prysznicowych montuje się dodatkowe sitko wewnątrz odpływu, które znajduje się przed syfonem. Ma ono za zadanie zatrzymywanie większych zanieczyszczeń, np. włosów, które mogłyby doprowadzić do zapchania odpływu. Zarówno syfon, jak i sitko należy dobrze wyczyścić np. za pomocą szczoteczki lub gąbki. Na koniec przepłukuj oba elementy wodą. Do czyszczenia odpływu nie musisz właściwie używać żadnego detergentu. Kiedy wszystkie elementy są już czyste, musisz włożyć je na miejsce we właściwiej kolejności. Po złożeniu puść wodę z kranu, aby sprawdzić, czy spływa, jak należy.

 

Jeśli chodzi o czyszczenie odpływu prysznicowego, bardzo ważna jest regularność. O ile nie będziesz na bieżąco usuwać zanieczyszczeń z odpływu, z czasem się on zapcha. Woda najpierw zacznie spływać wyraźnie wolniej, po jakimś czasie może nawet w ogóle przestać spływać.  Jak często należy czyścić odpływ liniowy? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć – odpływy w różnych łazienkach są narażone na kontakt z różną ilością zanieczyszczeń. Jeśli z prysznica każdego dnia korzysta kilka osób, profilaktycznie można usuwać zanieczyszczenia nawet co kilka dni.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Zarejestruj nowe konto

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło